Peniaze strácajú výzor a my predstavivosť

| | 0 Comments

Každý z nás, dokonca aj ten kto ich nemá vie, čo sú peniaze a ako približne fungujú.
V dnešnej dobe elektronického bankovníctva ani nemusíme vedieť, ako peniaze vlastne v hotovosti vyzerajú. Časom možno ani žiadne peniaze v hotovosti, v peňaženke, nebudeme musieť mať, no aj napriek tomu nebudeme bezdomovcami. Podieľ platieb v hotovosti klesá a sú nahradzované operáciami zo znakmi. Platba v hotovosti je takisto operácia so symbolmi, ale viazaná na formu hmotného materiálu z papieria. A to aj napriek tomu že peniaze ako také, sú vlastne relavatné a niekedy abstraktné, takže nejakú hmotnú formu vlastne ani mať nemusia. To iba ich hmotná podoba poskytuje nášmu vnímaniu akési zdanie skutočnosti, ktoré za skutočnosť považujeme, ale je vlastne ilúziou.
karta a eura
A pretože naše vnímanie, myslenie a ďalšie psyhické procesy sú nastavené na prácu s hmotnými predmetmi ako napríklad kus dobytka, kus chleba, vrece cementu, domy, autá,… zaobchádzame s peniazmi v hmotnej podobe o niečo zodpovednejšie, pretože si ich v tejto podobe viac vážime. Naše vnímanie je tak už nastavené z dôvodu dlhdobých zvykov zaobchádzania s hmotnými vecami, ktoré predstavujú uspokojenie hladu, zábavy, tepla,…
Pri operáciách s digitálnymi číslami skôr utratíme viac peňazí, pretože nám k nim chýba ten hmotný vzťah, k číslu v počítači nemáme tak blízko a ani takú na 100% reálnu predstavu o hodnote tohto čísla na trhu.
bohatství v kapse
Teda na jednej strane rozprávame o zjednodušenej forme platenia, no čo ak ide o psychologický trik aby spoločnosť míňala viac peňazí? Tým pádom by v niektorých štátoch bohatla ekonomika, čo by bol ten lepší prípad. V štáte ako tom našom mám skôr pocit, že bude bohatnúť hlavne samotný štát a to na našej ochote viac míňať. No možno krivdím, ale každopádne budeme náchylnejší míňať viac peňazí a to nie len my, ale celkovo spoločnosť na všetkých územiach, kde sa tento nový systém platenia zavedie.