Investície do Bitcoinu – príliš lákavé riziko. Volatilita z neho robí obchodnú príležitosť

| | 0 Comments

Práve skutočnosť, že sa do obchodovania na (kryptomenových) burzách púšťajú aj ľudia, ktorí s investíciami doteraz nemajú skúsenosti, znervózňuje časť analytikov. Tí varujú pred nafúknutou bublinou s digitálnymi menami, ktorá navyše údajne rastie iba vďaka špekulácií.

měna

Ako zarobiť na Bitcoine a ďalších kryptomenách
Na druhej strane, negatívne stránky kryptomien v podobe veľkého kolísania kurzov paradoxne ponúkajú lákavú príležitosť k zárobku.
Stačí „len“ lacno nakupovať a draho predávať. Kľúčom je správne odhadnúť, presnejšie povedané tipnúť, či a o koľko pôjde aktuálny trh nahor alebo nadol. Napríklad pre najrozšírenejšie Bitcoiny sú bežné výkyvy cien o tisíc dolárov na dennom poriadku. Kto si verí, môže dokonca na mnohých burzách skúšať využiť aj takzvaný pákový efekt a na svoje operácie si požičať.

počítače

Investičná stratégia
Investori všeobecne kombinujú dve základné stratégie: krátkodobé a dlhodobé. V dennom obchodovaní sa môžu pokúsiť zarobiť na kolísaní kurzov s rizikom strát a zároveň mať väčšinu Bitcoinov uložených mimo burzy na hardvérovej peňaženke s vidinou ich potenciálneho zhodnotenia v priebehu niekoľkých rokov.
Druhá zo stratégií de facto na internete zľudovela pod skratkou HODL (skomolenina slova hold, teda držať). Vzhľadom k dlhodobému rastu kryptomien, by sa ale paradoxne mnohým obchodníkom oveľa viac oplatilo nechať svoje digitálne mince ležať zamknuté vo virtuálnom trezore a neskúšať šťastie na burze. Na druhej strane, nutkanie každú chvíľu kontrolovať kurz Bitcoinu či iných kryptomien a pokušenie na cenových pohyboch zarobiť býva pre mnoho jedincov príliš silné.

krypton

Kryptomeny a investičné riziká
Nebezpečenstvá sú jasné. Spočívajú v celkovej nevyspytateľnosti správania kurzu kryptomien. Investície tak mnohokrát pripomínajú ruletu a hru na náhodu.
Investori, ktorí si na takto rizikové obchody ešte požičiavajú kvôli pákovému efektu, tak riskujú skoré finančné vykrvácanie. Problematické je tiež fungovanie niektorých bitcoinových búrz, ktoré mnohokrát nie celkom spoľahlivo zvládajú príliv investorov a ich servery padajú. To samo o sebe neznamená, že by boli vklady ich užívateľov nutne v ohrození. Hrozba straty peňazí hypoteticky tkvie ešte niekde inde. Je potrebné sa vyvarovať podvodných investičných schém. Pod zámienkou investície do nejakej novej a úplne neznáme kryptomeny môže fungovať aj rad pyramídových hier, ktoré sľubujú vkladateľom zaručené výnosy.
V prípade kryptomien je potrebné mať neustále na pamäti, že na takto volatilnom trhu nie je isté nič.