Všetko dôležité o Facebooku

| | 0 Comments

Dnes žijeme v dobe, kde ten kto nemá Facebook, akoby ani nežil. Od najmenších detí až po starších dôchodcov, každý surfuje, spoznáva nových ľudí alebo komunikuje so tými, ktorých pozná. Facebook je šikovná aplikácia ale aj web, ktorý môžete spustiť v aplikácií, ale aj z obyčajného prehliadača.

média

História tejto sociálnej siete siaha do roku 2004, konkrétne to bolo štvrtého februára, kedy Mark Zuckerberg, dnes asi najvýznamnejšia tvár Facebooku, spolu so zakladateľmi Eduardom Saverinom, Dustinom Moskovitzom a aj Chrisom Hughesom spustili portál, ktorý o niekoľko zažil vo svete neuveriteľný boom. Títo páni boli študentmi Harvardskej univerzity, preto Facebook slúžil zo začiatku len jej študentom. Mark ho spustil priamo zo svojej izby na internáte. Celkové naprogramovanie mu trvalo vraj menej ako dva týždne. Presne za takýto istý čas začala Facebook používaťpolovica univerzity. Zuckerberg videl, akým populárnym sa Facebook stal, preto ho rozšíril aj na školy Yale a Stanford. Neskôr ho sprístupnil pre všetkých vysokoškolákov s mailovou adresou, ktorá sa zakončievala .edu, .ac.uk. Od jedenásteho augusta sa mohol pripojiť na Facebook každý človek, starší ako dvanásť rokov. A k nám na Slovensko sa dostala až v roku 2009.

fcb

Dnes už Facebook slúži na komunikáciu, ktorá je jednoduchá a bezplatná. Na nadväzovanie nových priateľstiev, ale aj zdieľanie rôzneho obsahu. V septembri 2014 mal Facebook až 1,35 miliardy aktívnych používateľov za mesiac a stal sa dostupným po celom svete. Hlavným konkurentom bol MySpace, ktorý stratil svoje prvenstvo v počte používateľov v roku 2008.

Facebook je neustále zaplavený vlnou kritiky a stále sa na neho valia nové a nové škandály. Hlavne sa jedná o úbytok anonymity, či zneužívanie informácií o svojich užívateľov. Šíria sa ním rôzne podvodné linky, spamy a zbiera zbytočné údaje o užívateľoch. Navyše požívateľské heslá nechráni tak akoby mal.