História eBay ako motivácia

| | 0 Comments

Spoločnosť založil 28 ročný počítačový programátor Pierrem Omidyarem v San José, a spustil web dňa 4. Septembra 1995 na sviatok práce (Labor Day). Pomenoval ako Auctionweb, kde ako prvý predal svoj zlomený laserový ukazovák.
Reklamná ­ legenda hovorí, že mladý programátor vytvoril aukčný web pre svoju priateľku Pamelu Wesleyovou.
Pretože Pamela mala širokú zbierku zásobníkov na bonbóny PEZ, chcela nájsť podobných zberateľov, s ktorými by mohla vymieňať – doplniť zbierku.

replika

Mladý programátor Pierrem Omidyarem predtým než zakladal svoj aukčný web, pracoval ako vývojár firmy Claris, ( firma vyvíjala software aj pre počítače Apple) hneď po ukončenie štúdia. V tej dobe založil konzultačnú firmu Echo Bay Technology Group s priateľmi, a ponúkali podnikom optimalizáciu webových stránok, ktorý však dlho nefungoval, končil.

Presťahovali sa spolu s priateľkou do San Jose, začal pracovať pre podnik General Magic, ktorý sa zaoberal s mobilnou komunikáciou. Rozmýšľal, ako sa osamostatniť finančne. Popri tomto zamestnania si začal sprevádzkovať svoj vlastný web zadarmo. Neskôr mu prišla myšlienka, že by mohol spoplatňovať služby; vyšlo mu napriek tomu, že považoval web len ako zábavu. Prvý týždeň zarábal 3 krát viac ako jeho mesačný plat.

Jún 1996 – prvým zamestnancom sa stali Chris Agarpa, koordinátor on-line operácie spoločnosti. Viac ako dvadsať rokov Chris je stále zamestnancom.
Vymenoval aj 1. prezidenta menom Jeff Skoll –absolventa ekonómie zo Stanfordskej univerzity. Jeff vypracoval výborný marketingový plán, a do roka dosiahol milióny transakcií.
V októbri prenajali prvú kanceláriu na Hamilton Avenue v San Jose, California, v súčasnosti ako budova 6, v areáli eBay.

ebay

Ďalej sa stalo
September 1997, Auctionweb premenovali na eBay. Meno, pod ktorým dnes poznáme, zvolil po bývalého zamestnania Echo Bay, len skrátil na eBay.
.
Známa firma Skype kúpila spoločnosť v septembri 2005 za 2,6 miliardy USD.
Na konci roku 2009 predala za 2,75 miliardy USD, a zároveň si ponechala 30% podiel v spoločnosti Skype.

V roku 2007, spoločnost eBay dostal národné vyznamenania (medail) za technológie a inovácie.

Február 2008, eBay Center of Excellence v Prahe je spustený,marketingový a analytický centrum. Zameriava sa na európske a ázijské trhy.

V roku 2009 spustil svoj vlastný affiliate program, Quality Click Pricing. Partnerom odvtedy vypláca províziu za predaj. V roku 2013 vytvorili transparentné modely, a provízie rozdelili do kategórie podľa počtu novo získaných zákazníkov. eBay sa stal partnerom rôznych cashback portálov.
Napríklad ako aj slovenský cashback portál, kde dostanete peniaze späť za nákupy vo výške 2%

S dobrým nápadom sa ciele a sny plnia. Stačí si začať zrealizovať tie svoje nápady; ostatné prídu samé.