Facebook a ďalšia katastrofa. Údaje sa predávajú na Dark webe!
Je to len nedávno, čo vypukol rozruch a obvinenia prevádzkovateľov a zakladateľa Facebooku, ktoré poukazovali na údajnú krádež a poskytovanie údajov svojich užívateľov do cudzích rúk. A opäť je tu ďalší škandál, kedy je v hlavnej úlohe opäť Facebook a okrem neho aj Dark web.
- Dark web alebo deep web je odvrátenou, temnou stranou internetu. Táto sieť existuje a dá sa k nej pripojiť len pomocou špeciálnych prehľadávačov, ktorým tu však odmietam robiť reklamu. Následne vás čaká online svet, v akom nájdete všetky zakázané kúsky. Od "nevinných" obchodov s ukradnutými údajmi a kodmi cez obchody s drogami a zbraňami, až po predaj nechutných alebo veľmi zvláštnych bizarností. A to som nespomenul prístup k videám, ktoré sú jedným slovom zvrátené a ich autorov by v záujme bezpečnosti okolia mali stíhať trestné orgány.
To len aby ste mali bližšiu predstavu o pojme Dark web. Vráťme sa však do viditeľnej reality a k stránke Facebook, na ktorej tentokrát kradli osobné údaje internetoví piráti, respektíve nezákonní hackeri. Šlo o hackerský útok, ktorý objavil dočasnú slabinu v nástroji "Prezerať ako" a túto chybu využil k ukradnutiu množstva údajov z profilov, ktoré sú na tejto sociálnej sieti zaregistrované a majú tu vytvorený účet. Facebook na určitý čas preventívne odhlásil viacero profilov, ale hromadnej škode už nedokázal zabrániť.
A teraz sa možno pýtate, na čo sú komu tieto údaje a akú to má spojitosť s Dark webom.
V podstate ide o privyrobenie si a zdá sa, že tieto údaje na čiernom trhu, respektíve na Dark webe veľkú hodnotu nemajú, nakoľko sa už údajne predávajú za 1, 80 eur, v tom "najlepšom" prípade za 7,80 eur. Spomenutí piráti alebo hackeri tak tieto údaje rozpredajú ďalej, v krádeži videli finančný zisk, no mňa by skôr zaujímalo komu a za akým účelom. Kto je ich finálnym kupcom a ešte viac ma však desí myšlienka, prečo je niekto ochotný zaplatiť za cudzie údaje z Facebooku, medzi ktoré sa okrem iného radia i prihlasovacie heslá.