Bývanie v drevodome predstavuje splynutie s prírodou

| | 0 Comments

Čoraz viac a viac ľudí na svete hľadá alternatívne a moderné spôsoby bývania. Mnohých ľudí uchvátia chaty na okraji civilizácie, karavany, nízkoenergetické domy, alebo drevodomy. Práve drevodom sa stáva čoraz viac obľúbený aj v našich zemepisných šírkach a ľudia ho začínajú využívať aj na celoročné bývanie. Bývanie v drevodome poskytuje rovnaký štandard, možno ešte o niečo vyšší, ako klasické rodinné domy. Možno aj vďaka tomu, že drevodom pôsobí útulne a komorne si získal srdcia ľudí po celom svete. Bývanie v drevodome, tiež pre človeka znamená akési splynutie s prírodou, nakoľko je po celý deň aj po celú noc obklopený iba drevom.

chalupa

Aké výhody poskytuje drevodom svojmu majiteľovi?

Medzi jednu z najväčších výhod, ktorá je spojená s drevodomom patrí jeho rýchla výstavba. Stavba drevodomu sa označuje ako suchý typ stavby, pretože drevo nepotrebuje čas na schnutie. Toto je aj najvýraznejší rozdiel medzi drevodomom a murovanými domami. Pri murovaných domoch môže navyše dôjsť k rôznym chybám alebo poruchám, ktoré sú spôsobené práve s vlhkosťou. Výstavba murovaných domov navyše trvá omnoho dlhšie, čím sa tiež zvyšuje záťaž na životné prostredie. Ďalšou výhodou pri stavbe drevodomu je aj flexibilita dreveného materiálu. Drevo sa dá totiž ľahko a jednoducho opracovať a prispôsobiť sa tak požiadavkám budúceho majiteľa.

dřevěný dům

Pre majiteľov drevodomov sú tiež dôležité aj náklady na vykurovanie. Pri drevodomoch sú náklady na vykurovanie omnoho nižšie ako pri klasickom bývaní. Drevo je totiž výborný izolačný materiál, ktorý v lete príjemné chladí a v zime dokáže udržať teplo vo vnútri domu. V neposlednom rade medzi ďalšiu výhodu, ktoré drevodomy poskytujú sú aj veľkorysejšie vnútorné priestory a to až o celú desatinu, oproti murovaným domom postaveným na rovnakej ploche.

Aké sú ďalšie neštandardné možnosti bývania?

Neštandardných či alternatívnych spôsobov bývania pribúda. Ľudia vymýšľajú nové a nové častokrát aj ekologickejšie možnosti bývania. Medzi takéto spôsoby bývania patrí napríklad bývanie v námornom kontajnery, v slamených domoch, v domoch vyrobených z drevených paliet či recyklovateľných PET fliaš, v domoch z vriec, ktoré sú naplnené hlinou. Niektoré z týchto domov sú však použiteľné iba na príležitostné či víkendové bývanie a v krajinách kde nie sú veľmi nízke teploty.
Rozhodnúť sa pre to správne bývanie je niekedy naozaj ťažké, preto treba zvážiť všetky pre a proti, ktoré dané bývanie ponúka. Ak sa však chcete dozvedieť zo sveta dreva viac, tak navštívte internetovú stránku www.carodreva.sk.