Akým spôsobom si zariadiť bývanie? Cítite sa doma ako doma?

| | 0 Comments

Každý z nás je jedinečná osobnosť. A tiež každý sa rád obklopujeme prostredím, v ktorom sa cítime príjemne, ktoré nás povzbudzuje a je „naše“. Napriek tomu existuje niekoľko štýlov bývania, ktoré vedia chytiť za srdce mnohých.

  • Škandinávsky alebo severský štýl
  • Vidiecky štýl
  • Retro štýl
  • Bizarný štýl
  • Romantický štýl


obývák

Škandinávsky alebo tiež severský štýl

Tento štýl patrí medzi najobľúbenejšie štýly v interiérovom dizajne vôbec. Vyniká jednoduchosťou, striedmosťou, eleganciou a čistými líniami. Jeho jednoduchosť a ľahkosť nám prevetrá hlavu. Je to minimalistický štýl dizajnu, žiadne prepchaté miestnosti a zbytočné doplnky. Základom sú neutrálne farby, biela a odtiene čiernej, šedej a hnedej. Taktiež slabé pastelové odtiene zelenej alebo staroružovej.


Vidiecky štýl

Obľúbený materiál je drevo. Takpovediac preniesť chalupu či chatu do celoročného bývania. V tomto smere je zrejme najznámejší Provensálsky štýl, z francúzskeho vidieku. Základom tohto štýlu sú odtiene bielej. Nemala by chýbať levanduľa, rôzne doplnky a dečky. Pozor treba dať na zladenie. Drevo je tiež veľmi žiadúce.

Retro štýl

Prenesenie niektorých detailov 50.tych a 60.tych rokov do dnešného bytového dizajnu. Nie všetko z tej doby však do tohto obrazu zapadá. Výrazná modrá, žltá či oranžová sú in retro farbami. Taktiež staré prenosn rádio, plagáty na stenách a podobné detaily.
Pri výbere retro nábytku treba zvoliť určitú dávku opatrnosti. Nie každý kus nábytku z 50.tych rokov zapadá totižto do moderného retro štýlu a deliaca hranica medzi dizajnom a gýčom je veľmi tenká. Materiálmi tejto doby sú vinil, chróm, plast a kovový povrch.

Bizarný štýl

Veselosť, nespútanosť a hravosť celého interiéru tohto štýlu je daná spôsobom života ich obyvateľov. Dobrovoľne sa vzdávajú akýchkoľvek noriem, či pravidiel v bývaní. Doplnkomv tomot štýle môže byť hocičo, aj napríklad figurína.

kuchyně

Romantický štýl

Svetlý nábytok a jemné doplnky, ako sú napríklad volány, mašle, záclonky. Zaoblené tvary, farby červená, ružová alebo fialová. Vhodné sú určite kvetinové dekorácie a mäkký koberček.

V dnešnej dobe je veľmi mnoho možností, kombinácií a materiálov, ktoré môžeme použiť pri vytváraní vlastného štýlu. Možno stačí sa trochu zastaviť a zistiť čo je to, čo sa mi páči, čo mnou takpovediac hýbe. Najdôležitejšie je, aby sa náš priestor na bývanie stal domovom, kde sa príjemne cítime my a naša rodina.