Výpočet výplaty by mal vedieť každý

| | 0 Comments

Keby sme sa pýtali bežných Slovákov, ktorý z nich si vie sám vypočítať vlastnú mzdu, zistili by sme pravdepodobne, že len máloktorí z nás. Vo svojom okolí (a to mám dosť známych) takého človeka snáď ani nepoznám. Medzi nimi sa nájdu aj ľudia, ktorí študovali na rôznych ekonomických vysokých školách, no výplatnú pásku si pozrú len z diaľky. Čo vy na to? Je to takto správne? Nemali by sme byť vzdelanejší, čo sa týka vlastných financií?

peněženka

Je to náročné!

 To je snáď najčastejší dôvod neschopnosti prečítania si vlastnej výplatnej listiny. Vyhovárajú sa nám na to, že je to ťažké na výpočet a náročné. Hm, povedzme si na rovinu, že sa to učí na strednej škole. Kto z nás nemá strednú školu? Len málokto. Kto ju aj nedokončil, tak toto by sa v druhom ročníku na strednej škole ešte vedel naučiť… Stačí len chcieť. To hovorím vždy a vždy mám pravdu. Lenivým svet neleží pri nohách, ale pri šikovných sa poľahky skláňa.

peníze

A čo z toho budem mať?

Ojojoj.. Je to snaha navyše kontrolovať si výplatnú pásku, ale čo keď vás oklamali? Viete to vy? Neviete, kým si neprerátate pásku. Možno vás ani nechceli oklamať, ale aj účtovníčka, či mzdová sekretárka je len človek a poľahky sa jej môže stať hoci aj preklep. A poškodený môžete byť aj vy. No, keď to nezistíte, tak svet sa nezrúti, ale takto vás môžu oklamať aj v nejakej nekorektnej firme, pretože zistia, že ste si menšiu výplatu nevšimli…
Môj osobný názor na túto problematiku spočíva v tom, že toto je základná znalosť človeka, ktorú by mal ovládať. S peniazmi robí každý človek každý boží deň. A predsa o nich vieme len veľmi málo. Toto by prispelo k lepšej rozhľadenosti a finančnej gramotnosti na Slovensku. Áno, viem, že mnohé iné jednoduchšie veci sa neučia, ale možno je tu práve ten čas, kedy by sme sa mali nad tým zamyslieť a niečo pre to urobiť.