Procesor, srdce každého počítača

| | 0 Comments

Procesor je považovaný za srdce každého počítača. O tom kto všetko vyrába, prípadne aké typy procesorov sú dnes dostupné sa môžete dozvedieť viac na. Ale vedeli ste že samotné slovo procesor pochádza z latinčiny? A znamená niečo ako sprostredkovateľ. Alebo inak tiež povedané, ten čo má na svedomí že sa postupuje vpred.
Určite ste sem ale neprišli na hodinu latinčiny a tak sa spoločne pozrieme na rôzne druhy procesorov. Nie podľa výrobcu ale ich určenia.

počítač

Centrálny procesor

S jeho skratkou CPU sa stretávame čo sa bežných počítačov týka asi najčastejšie. Jeho úlohou je interpretácia a následné vykonanie inštrukcií. Tie sú obsiahnuté v softvéri. Je dobré tiež vedieť že CPU sa skladá z dvoch častí. Tou prvou je aritmeticko-logická jednotka. A následne druhá je riadiaca jednotka. Netreba tiež zabudnúť že sa ďalej delí napríklad podľa počtu jadier alebo architektúry alebo aj takého spracovania inštrukcií napríklad.

Procesor APU

APU, je skratka pre akcelerovanú procesorovú jednotku. Je to vo svoje podstate klasický procesor. No s tým rozdielom že má rozšírené možnosti spracovania výpočtov. A to aj mimo CPU. Môže sa jednať napríklad o grafické výpočty,. Alebo výpočty na všeobecné využitie.

Matematický koprocesor

V tomto prípade sa už jedná o procesor ktorý je priamo zameraný na nejakú činnosť. Ako už samotný názov napovedá, sú to matematické operácie. A tiež môže byť súčasťou klasického procesora, presnejšie jeho rozšírením. Dôvodom jeho vzniku bolo najme to že v minulosti neexistovali samostatné procesory zamerané na spracovanie čísel s pohyblivou desatinnou čiarkou.

procesor

Grafický procesor

Skrátene GPU. Každý poctivý počítačový hráč vie čo táto skratka znamená. A to to viac ako je jeho správny výber dôležitý. Ak si chce vychutnať svoj obľúbený titul na plnej grafike. Najčastejšie sa teda nachádza na samotnej grafickej karte, ale nie je to pravidlom. Tak ako jeho kolega aj on je tiež považovaný za samotné srdce. No tentokrát srdce grafickej karty. Jednoducho povedané, vďaka nemu vidíme. Pretože jeho úlohou je zabezpečiť zobrazenie informácií na monitore.

Nakoniec je nutné doplniť že tu nie sú obsiahnuté všetky informácie a typy procesorov. Ako sa hovorí, boli by sme tu do rána. Dôkladne boli vybrané len tie najnutnejšie informácie ktoré sú pre vás zaujímave.