Výber okien- dlhá životnosť, odolnosť alebo nízka cena?

| | 0 Comments

 Okná a dvere sú hlavnou, vlastne základnou súčasťou každej budovy a domácnosti a preto je aj ich (správny) výber podstatne dôležitý. Vsadíme na kvalitu, dizajn, nižšiu cenu? To sú zrejme otázky, ktoré nám prebehnú hlavou ako prvé. Každopádne rozhodnutie je na každom z nás a každý možno hľadá niečo iné, preto sa v tomto článku pozrieme na to, aké najčastejšie možnosti máme na výber, aké má každá z nich plus a možno nedostatky.
staré okno

Hneď na začiatok si povedzme, že pokiaľ hľadíme hlavne na cenu, výber je pomerne jednoduchý- zvíťazili by plastové okná. Ak chceme zainvestovať do určitého komfortu, strednou cestou je materiál z dreva, no a pokiaľ hľadáte skôr nadštandard, ale predovšetkým kvalitu a odolné, pevné vlastnosti, zvíťazil by hliník, respektíve hliníkové okná a dvere https://lmmont.sk/okna-brany-hlinikove-systemy/.

Pozornosť by sme však mali venovať predovšetkým teplo-izolačným, poprípade zvukovo-izolačným vlastnostiam, čo sú vlastne hlavné dôvody, kvôli ktorým okná objednávame. Respektíve tieto vlastnosti poskytujú ich rámy a sklo. Technické vlastnosti rámov sú v prípade plastu a dreva pomerne totožné, o niečo nižší tepelný odpor a teda vyššiu hodnotu prechodu teplota nájdeme v prípade hliníkového materiálu.V prípade plastového rámu sa o teplo, respektíve teploizolačné vlastnosti podpisuje najmä počet komôr.
administratívna budova

·         Drevené okná – pre tento typ je typická hlavne ich výborná životnosť. Pochopiteľne náter by sa mohol obnovovať aspoň každých 6 rokov, no v takom prípade vám okná z dreva vydržia odhadom až dve generácie.

·         Plastové okná- sú „ľudovou voľbou“, tešia sa popularite a ich zhotovenie vás z finančného hľadiska vyjde zrejme najlacnejšie. Ich silnou stránkou sú hlavne teploizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti, ich životnosť sa odhaduje na cca 60-70 rokov.

·         Hliníkové okná- ich silnou stránkou je hlavne odolnosť, následkom toho aj dlhá životnosť pri skutočne minimálnej potrebe údržby. Ide skôr o investíciu do kvality a istoty.