Obchodná vojna: Tri veci, na ktorých sa USA a Čína nikdy nedohodnú

| | 0 Comments

Absencia akýchkoľvek špecifikácií zo stretnutia ukazuje, aké ťažké je pre Washington a Peking, aby vyriešili najzložitejšie otázky medzi nimi: duševné vlastníctvo, transfer technológií a prístup na trh, spolu s high-tech priemyselnými ambíciami Pekingu.
 
Bez zásadnej zmeny štruktúry čínskeho hospodárstva nebudú tieto dve krajiny preklenúť svoje rozdiely v týchto otázkach.

tanky
 
Tu je dôvod:
 
1. Duševné vlastníctvo
USA obviňujú Čínu, že kradla duševné vlastníctvo od amerických firiem a nútila ich preniesť technológie do Číny.
 
Americké spoločnosti tvrdia, že čínske súdnictvo je v takýchto sporoch zaujaté a takmer vždy v prospech miestnych firiem. Peking tieto tvrdenia odmieta.
 
"V Číne neexistuje zákon, ktorý hovorí, že musíte odovzdať svoje duševné vlastníctvo čínskym firmám," hovorí Wang Huiyao, prezident Centra pre Čínu a globalizáciu, think-tank, ktorý radí čínskej vláde.
 
"Ale vláda si je vedomá amerického sentimentu a má v úmysle potrestať tieto druhy porušení – ak sa to naozaj stane."
 
Na riešenie obáv Spojených štátov Peking zriadil súd pre duševné vlastníctvo a pripravuje zákon, ktorý by sťažil čínskym úradníkom požiadať zahraničné firmy, aby preniesli svoje technológie na čínske.
 
Americkí zákonodarcovia však poukazujú na to, ako je čínske súdnictvo pod komunistickou stranou, a právne rozhodnutia idú tak, ako chce strana, najmä keď ide o štátny podnik.

komerce
 
2. Prístup na trh
Hospodársky úspech Číny bol postavený na centrálne plánovanom, cielenom prístupe, ktorý bol navrhnutý pre štátne spoločnosti. To je opak toho, ako fungujú americké spoločnosti.
 
USA tvrdia, že Čína nespravodlivo dotuje svoje štátne podniky, dáva im lacné pôžičky a pomáha im konkurovať v zámorí v odvetviach, ako je letecký a kozmický priemysel, výroba čipov a elektromobily, čo ich priamo konkuruje americkým podnikom.
 
Dokonca aj čínske súkromné ​​firmy majú výhodu, hovorí USA, pretože zahraničné spoločnosti, ktoré sa s nimi snažia konkurovať v Číne, nemajú prepojenia alebo rozsah, ktorý vybudovali na v podstate uzavretom trhu, na ktorom potrebujete mať miestneho partnera.
 
Čína prisľúbila zahraničnej konkurencii otvoriť viac sektorov svojho hospodárstva, čo však bude bezvýznamné, ak to jej spoločnostiam neumožní fungovať nezávisle.
 
3. Vyrobené v Číne 2025
Čínsky priemyselný plán môže byť najväčším kameňom úrazu medzi oboma krajinami. Zaradila USA, ktoré vnímajú tlak ako priamu výzvu pre americkú nadradenosť v kľúčových sektoroch, ako sú letectvo, polovodiče a 5G.
 
Čína nedávno tento program zredukovala, ale neuviedla, že ho pozastavuje. Ambície Pekingu sú v centre existenčného problému medzi oboma stranami. „To, čo chce USA, je zásadne zmeniť štruktúru čínskeho hospodárstva.
 
"Chce, aby sa Čína stala trhovo riadenou" normálnou "krajinou, ako aj my ostatní. Čína to nechce." Obe krajiny poškodzujú obchodnú vojnu a predpovedá sa aj globálny rast. Takže je to vo všetkých našich záujmoch, aby títo dvaja súperi našli dohodu, s ktorou môžu „žiť“, ako povedal Wilbur Ross.