Gmail čítal vaše súkromné správy

| | 0 Comments

Nielen na Facebook sa zvalila vlna kritiky a nielen o Facebooku sa vraví, že manipuluje s účtami svojou užívateľov. Podobnú nespokojnosť užívatelia vyjadrili i voči službe Gmail. V tomto prípade ale vravíme o zistení, na základe ktorého Google údajne preveruje súkromné správy svojich užívateľov. Jej správcovia však prisľúbili, že s kontrolou našich súkromných správ v prospech marketingu (cielenej reklamy) nakoniec prestanú. Ale ktovie, možno je všetko po starom, veď sme len figúrkami na ich šachovnici, ktorú vytvorili oni sami. Z niečoho tak logického, ale zároveň prekvapujúceho je cítiť určitý nepríjemný pocit zo straty nášho súkromia. Ale verme, že Google svoj sľub dodržal alebo sa pozrime priamo na aktuálne stanovisko.

gmail

Situácia je pravdepodobne takmer totožná, Google síce mohol s takýmto postupom skončiť, ale účty v službe Gmail prezerá ešte asi stovka vývojarov z tretej strany. A že by teraz všetci naraz skončili? Zrejme nie. V podstate aj na takomto získavaní údajov stojí relevantná reklama, no a na reklamách zasa bezplatnosť mnohých internetových služieb a stránok. Nič nie je len tak zadarmo, akoby sme si možno mysleli.

email

Pravdepodobná a aktuálna situácia má tak zrejme podobu, v ktorej Google s prezeraním správ skončil, ale maily čítajú cudzie aplikácie, teda tie z tretej strany. Ale pokiaľ ide len o aplikácie, môžeme sa tak ukludniť možným dojmom, že správy skutočne slúžia iba k marketingu, naprogramovaná aplikácia predsa nemá emócie a tak sa pred ňou nemáme začo hanbiť, reaguje len v zmysle programu, na základe ktorého následne vyhotoví vhodnú a adekvátnu reklamu, nič viac v tom (dúfajme) nie je. Iné to však môže byť v prípade, ak naše správy obsahujú nejaké súkromné údaje o konkrétnych číslach, adresách a podobne. Tieto údaje by sa pravdepodobne zneužiť dali. Ale neostáva nám nič iné, než len dúfať, že nič také sa nám osobne nikdy nestane.