Ako zvládnuť stres na pracovisku?

| | 0 Comments

Keď sa pracovný stres stáva chronickým, môže byť ochromujúci a škodlivý pre fyzické i emocionálne zdravie.

stres

Bohužiaľ, takýto dlhodobý stres je v dnešnej dobe bežný. Práca je považovaná za významný zdroj stresu pre väčšinu ľudí. Nie vždy sa totiž dokážete vyhnúť napätiu, ku ktorému pri práci dochádza. Napriek tomu môžete podniknúť kroky na zvládnutie stresu www.prestom.sk/co-pomoze-prekonat-zataz-v-praci–/ súvisiaceho s prácou.

Pracovný stres zahŕňa faktory ako nízke platové ohodnotenie, nadmerné pracovné zaťaženie, slabé príležitosti na kariérny postup a rast, neatraktívna práca, nedostatok podpory, nedostatočná kontrola nad rozhodnutiami súvisiacimi s prácou, nejasné očakávania výkonnosti atď.

Stresové pracovné prostredie prispieva k problémom, akými sú bolesti hlavy, bolesti žalúdka, poruchy spánku, ťažkosti s koncentráciou. Chronický stres môže spôsobiť úzkosť, nespavosť, vysoký krvný tlak a oslabený imunitný systém. Môže tiež prispieť k zdravotným stavom, ako je depresia, obezita a srdcové choroby.

Tipy na zvládnutie pracovnej záťaže a stresu
Zistite, čo u vás spúšťa stres– píšte si denník, aby ste zistili, ktoré situácie vytvárajú najväčší stres a ako na ne reagujete.
Reagujte správne – snažte sa robiť zdravé rozhodnutia, keď cítite nárast napätia. Cvičenie je skvelým spôsobom, ako sa zbaviť stresu.
Určite si hranice– vytvorte pre seba určité hranice pracovného života. Môže to znamenať, že večer už nebudete kontrolovať e-maily z domova alebo nebudete odpovedať na telefón.

zoufalost

Jednoducho vypnite– aby sme zabránili negatívnym účinkom chronického stresu a vyhorenia, potrebujeme čas na doplnenie energie a návrat k našej predstresovej úrovni fungovania.
Naučte sa relaxovať– techniky ako sú meditácia, hlboké dýchové cvičenia a pozornosť môžu pomôcť rozplynúť stres.
Porozprávajte sa s nadriadeným – zdravie zamestnancov súvisí s produktivitou práce, takže váš šéf má motiváciu vytvoriť pracovné prostredie, ktoré podporuje zdravé pracovné podmienky.

5.0
01